Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

Anasayfa    |  Yazar Girişi    |  Sitene Ekle    |  Kunye    |  Arşiv    |  Ziyaretçi Defteri    |  RSS Listesi    | 
 

Genetiği Değiştirilmiş Besinlerin Zararaları - BAYAN AKTUEL - Bayan sitesi, Kadın, Sağlık, Moda
   
ust
 Genetiği Değiştirilmiş Besinlerin Zararaları


Genetiği Değiştirilmiş Besinlerin Zararaları
 Yazı Boyutu

 Tarih : 23.02.2011 - 13:42:27 


Özellikle Avrupa Birliği ülkelerindeki muhalifler GDO’ların dünya tarımını, sağlığını ve ekolojisini tehdit edeceğini düşündüklerinden bu gıdaları “frankeştayn gıdalar” olarak nitelendirmektedirler

Gog

GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ BESİNLERİN (GDO) POTANSİYEL ZARARLARI NELERDİR?

1990’ların başından beri GDO’lar ile ilgili tartışmalar devam etmektedir. GDO’ları eleştiren tüketici ve sağlık savunma grupları, bazı gıda üreticileri, beslenme uzmanları, ahçılar, Avrupa’daki tahıl ithalatçıları, organik tarımcılar, bazı kaygılı bilim insanları, çevreciler, politikacılar, ticaret korumacıları, etikçiler, insan hakları grupları, hayvan hakları grupları ve dini hak ve özgürlük grupları, özellikle insan gıdası olarak tüketilecek ürünler genetik mühendisliği tekniklerinin uygulanmasının istenmeyen neticelerinin olabileceğine inanmaktadırlar.

Bu grupların bazıları, bitki ve hayvanlardaki genetik mühendisliğinin her şekline tamamen karşıdırlar ve GDO’ların yasaklanması konusunda ısrar ederler. Eleştiriciler için güvenlik, etik, dini ve çevreci kaygılar GDO’ların getireceği çeşitli faydalardan daha ağır gelmektedir. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerindeki muhalifler GDO’ların dünya tarımını, sağlığını ve ekolojisini tehdit edeceğini düşündüklerinden bu gıdaları “frankeştayn gıdalar” olarak
nitelendirmektedirler. Örneğin İngiltere’de gıda güvenlik kanunlarındaki halk güvenini aşındıran Salmonella salgını ve deli dana hastalığından dolayı GDO’lara karşı önemli bir direniş vardır.

Gıda ürünlerine aktarılan transgenler, bazı besin değerlerinin düzeyini artırırken diğerlerinin düzeyini azaltarak tahmin edilmeyen bir şekilde gıdaların besinsel özelliklerini değiştirebilirler. Bu durum genetiği değiştirilmiş ürünler ve geleneksel eşdeğerleri arasında farklılığa neden olur. Bitkisel ve hayvansal gıdaların besin içeriklerindeki değişimlerin besin etkileşimleri, besin-gen etkileşimi, canlıda besinin varlığı, besin gücü ve besin metabolizması üzerine etkisi hakkında henüz yeterli bilgi yoktur. Ayrıca bu besinlerin gen ifadesinin kompleks düzeni ile ilgisi hakkında da bilgi yetersizliği vardır. Genetiği değiştirilmiş ürünlerin sağlık üzerinde, özellikle uzun dönemde meydana getirebilecekleri etkiler üzerinde henüz tam/net bir bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle GDO’ların sağlık açısından riskleri göz önüne alınarak etiketleme yoluyla tüketicilerin bilgi edinme ve seçme hakkının sağlanması gerektiği düşünülmektedir.

GDO ürünlerin gıda güvenirliği değerlendirildiği zaman GD ürün türevli gıdalardaki DNA’nın insana gen transferi olması ve bunun insan sağlığı için sonuçları önemli bir konudur. Gıda ürünlerine aktarılan genlerin insan bağırsak mikroflorasında nasıl konumlanacağı ve insanın genetik yapısında bir değişim yapıp yapmayacağı ve bunun sonuçlarının ne olacağı önemli bir sorudur. Tüketilen bütün gıdaların canlılardan geldiği ve DNA’nın tüm canlıların bileşenlerinden birisi olduğu dikkate alınırsa gıda ürünleri ile birlikte DNA’nında vücuda alındığı bir gerçektir. Vücuda besin ile alınan DNA sindirim sisteminde parçalayıcı etkiye sahip olan çeşitli olaylara maruz kaldığı için parçalanıp sindirildikten sonra vücuttan dışarı atılmaktadır. Eğer DNA parçalanmadan ince bağırsağın son kısmı ve kolon gibi DNA parçalama aktivitesinin en az mikrofloranın yüksek miktarda olduğu sindirim sisteminin (gastrointestinal sistemin) bu kısımlarına buradan vücuda girme şansı fazladır ve bu tehlike yaratabilir. Tüketilen GDO gıdalardaki DNA’nın memeli hücrelerine aktarılması ve böylece yatay gen transferinin insana sıçraması gıda güvenliği açısından ele alınan diğer bir konudur.  

Allerjik Reaksiyonlar ve Toksik Etkiler

Gen aktarım teknolojisi ile organizmaya yerleştirilen yeni genin özellikleri, insanlar için alerjik reaksiyonlara neden olabilir veya mevcut alerjik reaksiyonları şiddetlendirebilir. Bu konunun ciddiyeti, Brezilya fındığında bulunan bir genin soyaya aktarılması ile hiç bugüne kadar brezilya fındığı yememiş kişilerde soyalı ürün yediklerinde benzer alerjik reaksiyonların bulunduğu kanıtlanmıştır.

Dünyada genetik yapısı değiştirilmiş canlıların ve bunlardan elde edilen gıdaların dağılımı hızla artmaktadır. Mısır ve soyadan üretilen yağ, un, nişasta, besinlerin etiketlerinde okuduğunuz glikoz şurubu, sakkaroz, fruktoz gibi karbonhidratları içeren gıdalar; bisküvi, kraker, pudingler, bitkisel yağlar, bebek mamaları, şekerlemeler, çikolata ve gofretler,  mısır ve soyayı yem olarak tüketen tavuk ve benzeri hayvanlardan elde edilen gıdalar GDO’lu olma riski taşıyan tarımsal ürünlerin başında gelmektedir. Bu ürünlerin özellikle insan sağlığı üzerinde kısa ve uzun dönemde oluşturacağı etkiler ise yeterince bilinmemektedir. Ayrıca bu ürünlerin genetik çeşitliliği tehdit etmesi durumunda geri dönüşü olmayan bir sürece de girilmiş olacaktır. Tüm bu nedenlerle bu tür ürünler yeterli bilimsel araştırmalar yapıldıktan sonra tüketime sunulmalı ve ayrıca kullanımları yasal çerçevede sürekli kontrol edilmelidir.
 
Uz.Dyt.Selahattin Dönmez


 Editör :  bayanaktuel

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  bayanaktuel

 Kategori  SAĞLIK

666 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 


 Anket

 YILIN ŞARKICISI KİM?
SILA
FUNDA ARAR
ZİYNET SALİ
GÜLBEN ERGEN
DEMET AKALIN
YILDIZ TİLBE
HANDE YENER
BURCU GÜNEŞ
EBRU GÜNDEŞ
  
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Aralık 2014

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 2
 Bugün : 74
 Dün : 118
 Toplam : 279462
 Ip No : 54.90.66.237
     

 

 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri
 
 Hava Durumu 
 Reklam
 


 
 

 

Bu site

Çilem.Net

Haber Yazılımını kullanmaktadır.