Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

Anasayfa    |  Yazar Girişi    |  Sitene Ekle    |  Kunye    |  Arşiv    |  Ziyaretçi Defteri    |  RSS Listesi    | 
 

Bebeğiniz Makat (Ters) Duruyorsa - BAYAN AKTUEL - Bayan sitesi, Kadın, Sağlık, Moda
   
ust
 Bebeğiniz Makat (Ters) Duruyorsa


Bebeğiniz Makat (Ters) Duruyorsa
 Yazı Boyutu

 Tarih : 23.06.2010 - 13:07:41 


Makat duran bebeklerin çoğu sağlıklı doğar. Tahmini doğum tarihiniz yaklaşmasına rağmen bebeğiniz hala makat pozisyonda ise doktorunuzla konuşun. Doktorunuz, size en uygun doğum şeklini birlikte planlayabilmeniz için riskleri anlatacaktır

Gog

Bebeklerin çoğu doğumdan önce rahimde baş aşağı pozisyonda dururlar. Bazıları ise böyle durmaz. Önde poposu veya ayakları veya her ikisi gelecek şekilde durmasına makat duruş denir. Tahmini doğum tarihiniz yaklaştığında bebeğiniz makat pozisyondaysa nelerle karşılaşabileceğinizi bilmelisiniz. Ancak bilgili olursanız doğumunuzun en iyi nasıl yönetileceğini doktorunuzla birlikte planlayabilirsiniz.

 

Makat pozisyondaki bebeklerin çoğu sağlıklı doğar. Tahmini doğum tarihinize yaklaşmanıza rağmen bebeğiniz hala makat pozisyonda ise doktorunuzla konuşun.

Günlü bir gebelik en son adetin ilk gününden itibaren yaklaşık 40 hafta sürer. ilk 36 haftada bebek birçok kez pozisyon değiştirir. Son haftalarda bebek daha az yer değiştirir çünkü hareket edebileceği alan daralır.

 

Tahmini doğum tarihine 3-4 hafta kalana kadar bebeklerin çoğu başları aşağıda olacak şekilde pozisyon alırlar. Eğer bu olmazsa poposu, bacakları veya her ikisi doğum sırasında önden gelecek şekilde yerleşebilirler. Buna makat duruş denir. Günlü doğumların %3-4’ünde bu oluşur ve bebeğin nasıl doğacağı konusunda özel bir planlama gerektirir. Bebeğiniz makat pozisyonda ise doktorunuz sezaryen önerebilir.

 

Makat duran bebeklerin çoğu sağlıklı doğar. Ancak başı önce doğan bebeklere göre bazı problemlerin çıkma riski daha yüksektir. Siz ve bebeğiniz için en iyisi  hakkında doktorunuz sizinle konuşacaktır.

 

Makat (Ters) Duruş Nedenleri?

 

Bir bebeğin neden makat pozisyonda olduğu her zaman bilinmez. Makat duruş şu durumlarda daha sık görülür:

 

·   İlk gebelik değilse

·   Rahimde birden fazla bebek varsa (ikiz veya daha fazlası)

·   Amniyon sıvısı normalden az veya fazla ise

·   Rahmin şekli normal değilse veya miyom gibi anormal büyümeler varsa

·   Plasenta rahim ağzını tamamen veya kısmen kapatmışsa (plasenta previa)

·   Bebek erken doğuyorsa

 

Bazı durumlarda doğuştan bir sakatlık da doğumdan önce bebeğin baş aşağı dönmemesinin nedenlerinden biri olabilir.

 

Bebeğin Pozisyonunu Saptama

 

Makat duran bir bebeğin doğumunu planlamak için doktorunuz bebeğin hangi pozisyonda olduğunu tespit eder. Bebeğinizin hangi tarafa dönük olduğunu doktorunuzun saptayabilmesinin bir yolu sizi muayene etmesidir. Ellerini karnınızın belirli noktalarına yerleştirerek doktor bebeğin şeklini hisseder. Bebeğin başının, sırtının ve poposunun nerede olduğunu hissederek bebeğin makat pozisyonda olduğunu söyleyebilir.

 

Pozisyonu doğrulamak için ultrason yapılabilir. Bu test için karnınızda bir alet gezdirilir. Ürettiği ses dalgaları bebeğin ekrandan izlenebilen bir görüntüsünü verir.

 

Bebeğin pozisyonu gebeliğin sonuna kadar değişebilir. Doğum zamanı yaklaştıkça bazı bebekler kendiliğinden dönerler. Doktorunuz bebeğinizin makat olarak yerleştiğini doğum başlayana kadar bilemeyebilir. Bazen doğum ağrıları başlamış bir kadında makat geliş ilk kez muayene sırasında saptanır.

 

Makat (Ters) Duruşta Bebeğin Pozisyonunu Değiştirme

 

Bebeğin duruşu makatsa doktorunuz çevirmeyi önerebilir. Bu bebeği baş aşağı çevirme denemesidir. Normal doğum yapma şansınızı artırabilir.

 

Doktor bebeği çevirmek için ellerini karnınızdaki belirli noktalara yerleştirir ve sonra iter veya kaldırır. Bu, bebeğin dönmesine yardımcı olur. Bu, tıpkı bebeğin ağır çekimde takla atması gibidir. Bu işe yaramazsa doktor bebeği geriye döndürmeye çalışabilir. Bazı vakalarda doktor bebeğin dönmesine yardımcı olması için yanına başkasını alabilir. Çoğunlukla gebeliğin 36 haftasına kadar bebeğin döndürülmesi denenmez. Daha önce denenirse bebek sonradan pozisyonunu değiştirebilir.

 

Doktorunuz bebeği çevirmenin size uygun bir seçenek olup olmadığını görmek için sağlığınızı ve hamileliğinizin durumunu değerlendirir. Bazı durumlarda çevirmek risklidir veya başarı şansı azdır. Sizde veya bebeğinizde bu durumlardan birisi varsa doktorunuz çevirmeyi önermeyebilir.

 

Doktorunuz bebeği çevirmeyi denemeden önce ultrasonla bebeği inceler. Bu inceleme şunları gösterir:

 

·   Bebeğin pozisyonunu

·   Plasentanın pozisyonunu

·   Amniyon sıvısının miktarını

 

Ultrason çevirmeye kılavuzluk etmesi için de kullanılabilir. Eğer problem çıkarsa bebek sezaryenle çabucak doğurtulabilir.

 

Çevirme denemelerinin yarısından fazlası başarılı olur. Ancak bazı bebekler makat pozisyona geri dönerler. Bu olursa doktorunuz tekrar çevirmeyi deneyebilir. Fakat doğum zamanı yaklaştıkça bunu yapmak zorlaşabilir. Bunun nedeni bebek büyüdükçe hareket edebileceği alanın daralmasıdır.

 

Makat (Ters) Duruşta Doğum

 

Bebeğiniz makat pozisyonda ise doktorunuz siz ve bebeğiniz için en iyi olan doğum şekli konusunda sizle konuşacaktır. Eğer bebek çevrilebilirse normal doğum bir seçenek olabilir. Doğum zamanı yakın ve bebek makat pozisyonda ise sezaryenle doğum en iyisi olabilir. Doktorunuz riskleri ve yararları hakkında ayrıntılı olarak konuşur. Birlikte siz ve bebeğiniz için en iyi olacak plana karar verirsiniz.

 

Makat (ters) duruşta normal (vajinal) doğum

Makat gelişte normal doğum baş gelişe göre daha zor olabilir. Bunun nedeni doğumda başın bebeğin vücudunun en büyük ve sert kısmı olmasıdır. Çoğu vakada doğum kanalı boyunca vücudun geri kalan kısmına kılavuzluk etmesi kolaydır. Makat pozisyonda ise önce vücut çıkar ve arkadan bebeğin başının çıkması zor olabilir. Çünkü bebeğin vücudu rahim ağzını, bebeğin başı kolayca çıkacak kadar esnetmeyebilir.

 

Makat gelişteki normal bir doğumda bebeğin hasar görme riski artabilir. Ayrıca kordon sarkması ihtimali de artmıştır. Kordon sarkması göbek kordonunun bebekten önce rahim ağzından doğum kanalına kaymasıdır. Bu, kordonun sıkışmasına ve kordondan bebeğe giden kan akımının durmasına neden olabilir.

 

Makat (ters) duruşta sezaryen

Makat duran bebeklerin çoğu planlı sezaryenle doğurtulur. Her büyük ameliyat gibi sezaryenin de riskleri vardır. Bu problemler çok az sayıdaki kadında oluşur ve genellikle kolayca tedavi edilir:

 

·   Enfeksiyon

·   Kanama

·   Ağrı kesici ilaçlara bağlı problemler

    

Sezaryenle doğumu planlamak her zaman mümkün değildir. Doğumun başlamasından hemen önce bebek makat pozisyona geçebilir. Bu durumda, doğum ağrılarınız başlayana kadar sezaryenle doğum yapacağınızı bilmezsiniz. 

 
Jin.Opr. Caner Sönmez


 Editör :  bayanaktuel

 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 3 Puan Verildi
 Kaynak :  bayanaktuel

 Kategori  GEBELİK

3129 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 


 Anket

 YILIN ŞARKICISI KİM?
SILA
FUNDA ARAR
ZİYNET SALİ
GÜLBEN ERGEN
DEMET AKALIN
YILDIZ TİLBE
HANDE YENER
BURCU GÜNEŞ
EBRU GÜNDEŞ
  
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Aralık 2014

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 1
 Bugün : 47
 Dün : 118
 Toplam : 279435
 Ip No : 54.237.151.188
     

 

 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri
 
 Hava Durumu 
 Reklam
 


 
 

 

Bu site

Çilem.Net

Haber Yazılımını kullanmaktadır.